Izolacja pionowa ścian czy izolacja z maty?

Odpowiednia izolacja pionowa ścian pozwoli na utrzymanie temperatury sufitu bliżej temperatury pokojowej, zapewniając równomierny rozkład temperatury w całym domu. Sufity muszą zapewniać przestrzeń między poszyciem dachu a sufitem domu, aby zapewnić odpowiednią izolację i wentylację. Można to osiągnąć poprzez zastosowanie legarów kratowych, więźby nożycowej lub odpowiednio dużych krokwi. Na przykład sufity katedr zbudowane z krokwiami 2×12 mają miejsce na standardowe 10-calowe płyty (R-30) i wentylację.

Niewentylowane (projekt z gorącym dachem) sufity są również opcją. Konstrukcja gorącego dachu pozwala na zainstalowanie większej ilości izolacji we wnęce dachowej, ponieważ eliminuje potrzebę przestrzeni wentylacyjnej. Ważne jest, aby wnęka dachowa była całkowicie uszczelniona od klimatyzowanej przestrzeni poniżej, aby zapobiec wnikaniu wilgoci i degradacji dachu. Izolacja pionowa ścian z maty oklejonej folią jest często stosowana w sufitach katedralnych, ponieważ zapewnia ona współczynnik przepuszczalności często wymagany do stosowania w sufitach bez poddaszy.

Między izolacją a poszyciem dachu należy zainstalować przegrodę wentylacyjną, aby utrzymać kanał wentylacyjny. Rozważ użycie maty R-30 o dużej gęstości, które są tak grube jak maty R-25, ale pasują do kadrowania 2×10. Możesz również dodać sztywną piankową izolację pod krokwiami, co zwiększa wartość R i eliminuje mostki termiczne przez drewniane krokwie. Jednak izolacja pionowa ściana ze sztywnej pianki musi być pokryta materiałem ognioodpornym, gdy jest stosowana we wnętrzu budynku. Zwykle wystarcza półcalowa płyta gipsowo-kartonowa, ale przed instalacją izolacji pionowej ścian skonsultuj się z lokalnymi urzędnikami budowlanymi z Łodzi z firmy Akma Polska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

20 − one =