Automatyczne skrzynie mazowieckie – czy wiesz jak działa Twój samochód?

Jeśli jesteś podobny do większości, zrozumienie zawiłości twojego samochodu jest jak zrozumienie zaawansowanej fizyki jądrowej. Ale dokładnie tak chcą producenci pojazdów. Tworzą samochód, ciężarówkę lub SUV-a, aby działały optymalnie samodzielnie. Jeśli więc działa prawidłowo, nawet nie zauważysz, co się dzieje. Biorąc to pod uwagę, dobrze jest dokładnie zrozumieć, jak działają różne systemy i komponenty pojazdu, aby lepiej docenić potrzebę regularnej konserwacji.

Być może żaden inny system nie jest ważniejszy do zrozumienia niż ten, który dostaje i utrzymuje Twój pojazd w ruchu: Twoja transmisja i automatyczne skrzynie mazowieckie. Twój silnik, a twoje automatyczne skrzynie mazowieckie to najważniejsze elementy Twojego samochodu.

Czy silnik pojazdu nie zapewnia mocy? Tak jest, ale coś musi być w stanie rozproszyć tę energię na koła i kontrolować dynamikę jazdy pojazdu, w tym prędkość, zużycie paliwa i obroty. To jest zadanie twojej automatycznej skrzyni mazowieckie. Gdy silnik wytwarza moment obrotowy (siłę generującą obrót), twoja przekładnia wykorzystuje różne przełożenia, które regulują energię obrotową w celu obracania kół. Podczas włączania biegów (lub gdy jesteś zatrzymany) musi istnieć jakiś mechanizm, który odłącza automatyczne skrzynie mazowieckie od silnika, aby silnik mógł dalej się obracać. W przeciwnym razie silnik zginie za każdym razem, gdy zatrzymasz pojazd, albo nie będziesz w stanie kontrolować przyspieszenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 + eight =