Psychoterapia poznawczo behawioralna – czym jest?

Psychoterapia poznawczo behawioralna (CBT) to krótkoterminowe, zorientowane na cel leczenie psychoterapeutyczne, które przyjmuje praktyczne, praktyczne podejście do rozwiązywania problemów. Jego celem jest zmiana wzorców myślenia lub zachowania, które stoją za trudnościami ludzi, a więc zmiana ich odczuć. Służy do leczenia szerokiej gamy problemów w życiu człowieka, od problemów ze snem lub problemów w związku, po nadużywanie narkotyków i alkoholu, lęk i depresję.

Psychoterapia poznawczo behawioralna działa poprzez zmianę postaw i zachowań ludzi poprzez skupienie się na utrzymywanych myślach, obrazach, przekonaniach i postawach (procesach poznawczych osoby) oraz na tym, jak te procesy odnoszą się do zachowania danej osoby, jako sposobu radzenia sobie z problemami emocjonalnymi. Ważną zaletą poznawczej terapii behawioralnej jest to, że jest ona zazwyczaj krótka i zajmuje pięć do dziesięciu miesięcy w przypadku większości problemów emocjonalnych. Klienci uczęszczają na jedną sesję w tygodniu, każda sesja trwa około 50 minut. W tym czasie klient i terapeuta pracują razem, aby zrozumieć problemy i opracować nowe strategie ich rozwiązywania. Psychoterapia poznawczo behawioralna zapoznaje pacjentów z zestawem zasad, które mogą stosować w dowolnym momencie i które utrzymają ich przez całe życie.

Terapię poznawczo-behawioralną można traktować jako połączenie psychoterapii i terapii behawioralnej. Psychoterapia podkreśla znaczenie osobistego znaczenia, jakie przykładamy do rzeczy i tego, jak wzorce myślenia zaczynają się w dzieciństwie. Psychoterapia poznawczo behawioralna zwraca szczególną uwagę na związek między naszymi problemami, naszym zachowaniem i naszymi myślami. Większość psychoterapeutów praktykujących psychoterapię poznawczo behawioralną personalizuje i dostosowuje terapię do konkretnych potrzeb i osobowości każdego pacjenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − one =